Príkrmy

Prvé príkrmy by sa mali podávať v čase plného dojčenia.

Po 4. mesiaci začíname  dieťaťu dávať ochutnávať. Dieťa sa v tomto veku nachádza v tzv. imunologickom okne a navodzuje si toleranciu na potraviny. Podávame dieťaťu to, čo jeme. Ide o množstvo polovice nechtu na malíčku a podávame jednozložkové potraviny. napr. mrkva, jablko, omrvinka chleba.

Po ukončenom 6. mesiaci u plne dojčených detí / po 4. mesiaci u detí na umelej formule,  začíname nahrádzať jedno dojčenie   - obed.

Začíname jednou potravinou, uvariť, nesoliť, rozmixovať, ak je husté, pridať vodu, v ktorej sa zelenina varila. Začíname 1 lyžičkou a každý deň zdvojnásobujeme dávku predchádzajúceho dňa. 1,2,4,8…..Celý týždeň podávame len jeden druh zeleniny. Druhý týždeň pridáme k tomu, čo už pozná kocku ďalšej zeleniny a zase opakujeme s druhou zeleninou, to čo s prvou. Vhodné zeleniny na začiatok: batát, cuketa, tekvica,zemiak, brokolicu. Postupne môžeme pridávať všetkú koreňovú zeleninu okrem zeleru. Robíme trojzložkové jedlá a zeleniny postupne obmieňame. Plná dávka príkrmu je 200 g. Tú dosiahne dieťa približne okolo 8.-10. mesiaca života.  Ak zje menej ako 150g, je potrebné ešte dojčiť, ale až o pol hodiny po príkrme. Keď dieťa zje aspoň 50 g, pridajte pár kvapiek oleja.

Vždy po príkrme (ak zje už aspoň 10 lyžičiek)  podať ako prvú čistú vodu, buď Lucku alebo prevarenú vodu. Po pol roku vodu neprevárame.

Ak je dieťa zvyknuté na minimálne 4 druhy zeleniny – cca 3 týždne, začíname pridávať mäso- najlepší je králik, potom hydina, teľacie. Dobre uvarené, rozmixované. Plná dávka je cca 50 g, začíname čajovou lyžičkou.

Od 17. týždňa do 26. týždňa  je potrebné dieťaťu dať aj lepok. Ten je obsiahnutý v pšenici, jačmeni, raži, špalde. Stačí malé množstvo (jedna čajová lyžička) cestovín do obednej dávky maximálne 2x týždenne, alebo pridať vločky do zeleniny.

Cca po dvoch týždňoch od začatia pridávania mäsa, pridávame žĺtok. Na  tvrdo uvarené vajíčko, oddelíme žĺtok. Začíname štvrtinou žĺtka.  

Ovocná dávka:

Začíname jednozložkovým príkrmom, napríklad jablko, ošúpané, uvarené.  Postupujeme rovnako ako pri zelenine. 1,2,4,8….. Postupne podľa sezónnej ponuky ponúkame ovocie z našej zemepisnej šírky.

Ak by odmietalo dieťa obed, je možné, že je priveľmi sýte po desiatej, potom je vhodné posunúť obed. Po ovocnej desiatej je možné tiež dať malé množstvo vody (2-3 lyžičky), len na spláchnutie kyselín a cukru z ovocia, hlavne u detí, ktoré majú zúbky.

Kaša - podávame večer, približne 1,5 hodiny pred spaním, tesne pred spaním ešte dodojčiť. Kašu začíname podávať vedy, ak sa dieťa začína v noci častejšie budiť ako zvyčajne, čo môže byť známkou, že mu nestačí už len mlieko.

Po 7. mesiaci pridáme červenú šošovicu, sladkovodné ryby

Po 9. mesiaci drobné bobuľové ovocie

Po 10. mesiaci na olovrant smotanový jogurt

Po 12. mesiaci začíname jemne soliť, pridáme tvaroh, syry ako mozarella, Lúčina...